Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Rafał Lemkin. Biografia intelektualna

Powrót

Rafał Lemkin. Biografia intelektualna

Książka uhonorowana Nagrodą Klio 2020 (II stopnia)

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2020

Oprawa: twarda

Format: 145 x 210 mm

Liczba stron: 652

ISBN: 978-83-7963-098-1

Cena brutto: 70,00 zł

Szczegóły produktu

Rafał Lemkin. Biografia intelektualna Ryszarda Szawłowskiego jest pierwszą pracą wszechstronnie i wnikliwie przedstawiającą drogę zdolnego prawnika od początku jego kariery w międzywojennej Polsce do aż do osiągnięcia statusu uznanego międzynarodowego jurysty, który stworzył pojęcie „genocyd” (ludobójstwo) oraz zainicjował osadzenie tego pojęcia w prawie międzynarodowym.

Autor prześledził intensywne i szeroko zakrojone zabiegi Lemkina prowadzące do skonstruowania Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z definicją genocydu przez niego sformułowaną, do uchwalenia jej 9 grudnia 1948 r. oraz zarejestrowania w 1951 r. Pokazał społeczne i polityczne tło życia, edukacji i pracy Lemkina na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim, w II Rzeczypospolitej Polskiej, w czasie jego wojennej tułaczki i funkcjonowania na emigracji, głównie w Stanach Zjednoczonych.

W książce zostały sprostowane istniejące w literaturze błędne informacje biograficzne o Lemkinie. Szczególnie porusza ludzki aspekt życia Lemkina, utalentowanego tytana pracy o ogromnych zasługach dla całej ludzkości – borykającego się z wiecznymi problemami finansowymi. 

 

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-ryszard-szawlowski-jak-rafal-lemkin-wprowadzil-termin-ludobojstwo-do-prawa-miedzynarodowego/

TypPlik do pobrania
Spis treści
Table of contents
Aneksy
Rozdział I
Recenzja Tomasza Z. Zaperta
Recenzja Piotra Madajczyka
Recenzja Rafała Jaśkowskiego