Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Było nie minęło (red. prof. Marcina Kuli)

Powrót

Było nie minęło (red. prof. Marcina Kuli)

Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Redakcja Marcin Kula
Liczba stron: 466
ISBN 978-83-63354-09-1

Cena brutto: 59,00 zł

Szczegóły produktu

Profesor Marcin Kula zaproponował cztery prace przedstawiające wydarzenia historyczne z perspektywy sposobów ich społecznego zapamiętywania: jak pamiętamy, jak odtwarzamy wydarzenia z bliższej i dalszej przeszłości, co jest dla nas ważne, dlaczego dla różnych grup społecznych żyjących w jednym państwie – zakorzenionych w innej tradycji etnicznej, religijnej, kulturowej – te same wydarzenia układają się w inny ciąg obrazów i emocji.

Teksty zebrane w tomie mogą stanowić interesujący przyczynek do żywej w ostatnich latach dyskusji na temat historii jako nauki i dziedziny społecznego poznania głęboko uwikłanej w najrozmaitsze konteksty bieżącej polityki. Czy istnieje coś takiego jak obiektywna prawda o przeszłości, czy ugruntowane w tradycji pozytywistycznej oczekiwanie odtworzenia i przedstawienia „jak było naprawdę” jest jeszcze nadal  ważną perspektywą poznawczą, czy raczej narzędziem perswazji i manipulacji? Czy musimy nieuchronnie pamiętać, że nie możemy się uwolnić od uwarunkowań społecznych i światopoglądowych wpływających na dobór i prezentację zdarzeń i jedyne, czego należy oczekiwać od rzetelnych badaczy historii, to transparentność metod i kryteriów badawczych oraz wszechstronna analiza źródeł?

Zawarte w tomie prace powinny dać satysfakcję zarówno czytelnikom zainteresowanym konkretnymi tematami, jakim są one poświęcone, jak i ogólniejszymi kwestiami metodologiczno-poznawczymi, które autorzy umieszczają w głównym nurcie swoich rozważań.

Studia poprzedzone są wstępem prof. Marcina Kuli, inicjatora wydania publikacji. 

 

 

 

Książka ukazuje się przy wsparciu finansowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

Książka jest dostępna jako ebook:

 

 

 

http://www.ibuk.pl/fiszka/92458/bylo-nie-minelo.html

TypPlik do pobrania
Fragment rozdziału Mongolia wobec włąsnej historii 1911-2011. Elementy symboliki historycznej
Było nie minęło - Spis treści