Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Studia Socjologiczno-Polityczne. Seria Nowa 2(11)/2019

Studia Socjologiczno-Polityczne. Seria Nowa 2(11)/2019

Wydanie: 1

Rok wydania: 2019

Miejsce wydania: Warszawa

Wydawca: Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

Partner wydawniczy:  Wydawnictwo Akademickie SEDNO

Wersja językowa: polska

Oprawa: miękka

Format: 160 x 235 mm

Liczba stron: 168

ISSN: 0585-556X

Czasopismo zostało zakwalifikowane do programu Ministra Nauki i Szkolnictwa

Wyższego ,,Wsparcie dla czasopism naukowych”. Numer w wykazie: 441

Cena (z VAT): 15 zł / 3 euro

Szczegóły produktu

Wątkiem przewodnim bieżącego numeru „Studiów Socjologiczno-Politycznych. Seria nowa” 2(11)/2019 są trzy opracowania powstałe na podstawie analiz danych zebranych na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach Europejskich Badań Wartości (European Values Study). W ostatniej, piątej edycji EVS wzięły udział 42 kraje. Kwestionariusz badań EVS został przygotowany we współpracy z World Values Survey (WVS) i w około 70% jest z nim zgodny. Trzy teksty publikowane w bieżącym numerze „SSP-SN” pokazują różne sposoby wykorzystania zebranych materiałów.

Sławomir Mandes skupia się na diachronicznym wymiarze danych i podejmuje problem przemian religijności Polaków, stawiając tezę, że podlegają one procesowi prywatyzacji religii i przeczą założeniom teorii Casanovy na temat roli religii publicznej w Polsce. Jerzy Bartkowski zainteresowany jest przede wszystkim możliwościami analiz porównawczych oferowanych przez dane EVS i koncentruje się na rzadko badanej grupie zwolenników rządów wojskowych, wydobywając społeczne uwarunkowania wyboru takiej odpowiedzi. Tekst Agnieszki Karlińskiej i Mai Sawickiej zawiera wyniki analizy wywiadów przeprowadzonej rzadko wykorzystywanymi w socjologii metodami lingwistyki korpusowej.

Ponadto w numerze znajdują się jeszcze artykuły Wojciecha Trojana, który podejmuje temat rozwoju pluralizmu prawnego („prawa żywego”) w krajach ze znaczącą obecnością muzułmańskich kobiet-uchodźców, oraz Damiana Winczewskiego, który analizuje i interpretuje teorię totalitaryzmu z perspektywy interesów, w jakich była stosowana do analizy rzeczywistości społeczno-politycznej w XX wieku.

W dziale z „Warsztatu socjologów” grupa studentów socjologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia wyniki badań ilościowo-jakościowych pokazujące mechanizmy dziedziczenia postaw politycznych na podstawie podlaskiej gminy Kobylin-Borzymy.

Typ Streszczenia Typ Plik do pobrania
Sławomir Mandes Spis treści PL
Jerzy Bartkowski Spis treści EN
Agnieszka Karlińska, Maja Sawicka Wprowadzenie
Wojciech Trojan Informacje dla autorów
Damian Winczewski Recenzenci zewnętrzni
Kobylin-Borzymy Informacja o sprzedaży