Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Tito

Powrót

Tito

Przekład: Joanna Pomorska, Joanna Sławińska

Wydanie: drugie

Data wydania: 2021

Oprawa: miękka

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron:  848

ISBN: 978-83-7963-170-4

Cena brutto:  69,00 zł

Szczegóły produktu

Biografia Josipa Broz Tity, napisana przez wybitnego słoweńskiego historyka Jožego Pirjevca, bazuje na krytycznej analizie ogromnej liczby świadectw przeszłości. Oryginalność i styl narracji spowodował, że pierwsze polskie wydanie książki (2018) cieszyło się zainteresowaniem nie tylko historyków, ale też wszystkich pasjonujących się historią Jugosławii.

Jest to publikacja nie tylko o przywódcy jugosłowiańskich partyzantów i komunistów, ale też o politykach z jego otoczenia, w tym o Milovanie Đilasie, Edvardzie Kardelju i Aleksandrze Rankoviciu, o przywódcach europejskich, o wojnach światowych, o jugosłowiańskich transformacjach społeczno-ustrojowych, o mechanizmach władzy. Jeden z rozdziałów jest poświęcony perypetiom życia osobistego Tity.

Autor w trzynastu rozdziałach opowiada o niebywałej politycznej karierze syna wielodzietnej chłopskiej rodziny, pokazuje drogę jego publicznego życia i działalności rewolucyjno-politycznej. Książka została przetłumaczona na kilka języków w Europie, obecnie na półki księgarskie trafia jej drugie polskie wydanie.