Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Trzy zasady ludu

Powrót

Trzy zasady ludu

Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2014

Współwydawca: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
Przełożyła: Agnieszka Łobacz
Redakcja naukowa: Małgorzata Ławacz, Krzysztof Gawlikowski
Oprawa: miękka
Format: 145 x 210 mm
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-63354-52-7

Cena brutto: 39,00 zł

Szczegóły produktu

Trzy zasady ludu są jednym z najważniejszych tekstów społeczno-politycznych w historii Chin.  Ich autorem jest Sun Yat-sen (1866–1925), którego działalność polityczna i publicystyczna na przełomie XIX i XX wieku w decydującym stopniu przyczyniła się do obalenia cesarstwa w 1911 roku i utworzenia pierwszej w Azji republiki.

W Trzech zasadach ludu Sun Yat-sen zawarł, formułowany stopniowo od 1905 roku, całościowy program rozwoju pocesarskich Chin – odrodzenia państwa i narodu pogrążających się od połowy XIX wieku w chaosie i biedzie, kraju wyzyskiwanego i uciskanego przez obce mocarstwa. Sun wyraził w nim wizje modernizacji Chin i odbudowy ich mocarstwowej pozycji na świecie jako kraju demokratycznego, kierującego się konfucjańskimi ideami moralnymi.

Trzy zasady ludu to: zasada narodowa, zasada władzy ludu oraz dobrobytu ludu. Zasada narodowa rozumiana była jako odrodzenie państwa silnego, wolnego od nacisków obcych państw oraz obudzenie w narodzie uśpionych przez stulecia postaw patriotycznych. Zasada władzy ludu postulowała stworzenie ustroju opartego na wartościach demokratycznych, a zasada dobrobytu – zapewnienie godnych warunków bytu społeczeństwa. Był to w istocie polityczny program rewolucyjnej przebudowy państwa i społeczeństwa, wprowadzenia takiego systemu, który bardziej odpowiadałby ówczesnym realiom świata, podpatrzonym przez Sun Yat-sena podczas jego ciągłych podróży i politycznej emigracji.

Tezy i założenia programowe sformułowane w  Trzech zasadach ludu były podstawą wychowania obywatelskiego w Republice Chińskiej w okresie rządów Kuomintangu (1928–1949). Bez wątpienia były również inspiracją dla programu polityki reform i demontażu „koszarowego komunizmu” Mao zainicjowanej w 1978 roku przez Deng Xiaopinga.

Trzy zasady ludu ukazują się po raz pierwszy w języku polskim, w tłumaczeniu znawczyni kultury chińskiej Agnieszki Łobacz i w opracowaniu naukowym wybitnych sinologów, dr Małgorzaty Ławacz i prof. Krzysztofa Gawlikowskiego.

Podstawą polskiego tłumaczenia są chińskie wydania dzieła bazujące na cyklu wykładów publicznych wygłoszonych przez Sun Yat-sena na uniwersytecie kantońskim w 1924 roku.

Tekst wykładów został przetłumaczony ze skrótami, które dotyczą głównie powtórzeń bądź spraw bardzo szczegółowych czy też zdezaktualizowanych. Jedynie w części trzeciej, przy przedstawianiu zasady dobrobytu ludu, były to cięcia zasadnicze. Większość proponowanych tam konkretnych rozwiązań jest już zdezaktualizowana i mogłaby interesować przede wszystkim badaczy historii Chin.

Odbiorcy: wykładowcy i studenci sinologii oraz nauk politycznych i społecznych, historii

TypPlik do pobrania
Trzy zasady ludu - Spis treści
Trzy zasady ludu - O Autorze
Trzy zasady ludu - Życie i działalność
Trzy zasady ludu - Fragment wykładu