Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Autorzy » Czarniawska Barbara

Czarniawska Barbara

Barbara Czarniawska, profesor nauk o zarządzaniu, pracuje w Göteborskim Instytucie Badawczym na Uniwersytecie w Göteborgu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, w 1976 roku obroniła doktorat na SGPiS (obecnie SGH). Visiting professor na wielu uczelniach europejskich i amerykańskich. Członkini Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Technicznych, Królewskiego Towarzystwa Nauki i Sztuki w Göteborgu oraz Societas Scientiarum Fennica. Doktor honoris causa Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie, Szkoły Biznesu w Kopenhadze i Helsińskiej Wyższej Szkoły Handlu (Uniwersytet Aalto).
Bada organizowanie i zarządzanie z perspektywy konstruktywistycznej i feministycznej; ostatnio w centrum jej zainteresowań znajduje się związek między praktyką zarządzania i kulturą masową. Jako metodolog zajmuje się technikami badań terenowych i zastosowaniem narratologii w naukach społecznych.
Autorka wielu książek (pisze po angielsku, szwedzku, włosku i polsku), m.in.: Cyberfactories: How news agencies produce news (2011), Trochę inna teoria organizacji: organizowanie jako konstrukcja sieci działań (2010), A Theory Of Organizing (2008), Narratives in Social Science Research (2004).