Wydawnictwo Akademickie SEDNO » Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku

Powrót

Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce: stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku

Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2016

Współwydawca: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Oprawa: twarda
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 224
ISBN: ISBN 978-83-7963-042-4

Cena brutto: 45,00 zł

Szczegóły produktu

Tematyka książki Wpływ klimatu na stan zdrowia w Polsce:  stan aktualny oraz prognoza do 2100 roku jest bardzo ważna z punktu widzenia poznania związku między stanem zdrowia populacji Polski, a klimatem i jego zmianami, które występowały w przeszłości i które przewidywane są w nadchodzącym stuleciu.

Na uwagę zasługuje powiązanie różnych cech klimatu z występowaniem chorób klimatozależnych. Zostały do nich zaliczone choroby układu krążenia, które stanowią ciągle jeden z głównych problemów zdrowotnych polskiej populacji. Poznanie czynników, które wpływają na powstanie i rozwój tych chorób ma bardzo duże znaczenie dla profilaktyki. Ukierunkowanie jej tylko na klasyczne czynniki ryzyka (nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej, nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu) jest niewystarczające, co potwierdza fakt, że choroby te wciąż stanowią prawie połowę przyczyn zgonów w Polsce. Autorzy uwzględnili w opracowaniu także choroby układu oddechowego, choroby sezonowe (grypa, zatrucia pokarmowe, choroby odkleszczowe), choroby alergiczne, nowotwory skóry związane z promieniowaniem słonecznym.

Analizowano wiele parametrów opisujących cechy klimatu, np. temperaturę średnią (miesięczną, sezonową i roczną), temperaturę minimalną i maksymalną (średnią i absolutną w przedziale miesięcznym, sezonowym i rocznym) oraz liczbę dni z temperaturą maksymalną 25oC (dni gorące). Istotne jest też zwrócenie uwagi na statystykę dni parnych, gdyż tolerancja takich warunków, zwłaszcza u osób starszych i chorych jest mniejsza.

Tak kompleksowe podejście do tematu stanowi novum w literaturze naukowej. Szczególną zaletą opracowania jest też uwzględnienie regionalnych różnic zarówno w odniesieniu do klimatu, jak i występowania chorób klimatozależnych.

TypPlik do pobrania
Wpływ klimatu - spis treści
Wpływ klimatu - wprowadzenie